A triangular conducting coil lies in a uniform magnetic field B which varies in
ID: 3901158 • Letter: A
Question
A triangular conducting coil lies in a uniform magnetic field B which varies in time as shown in the graph of B (Tesla) versus t (seconds). At t = 1 s, the magnetic field is pointing out of the page. The triangle has height h = ?3 m, and the base of the triangle has length L = 2 m.
1) What is the magnitude of the induced EMF at t = 3.5s and what is the direction of the current (clockwise or counterclockwise) at this time?
A numerical and conceptual explaination would be nice
Which statement best represents the situation at t = 3.5 s?Explanation / Answer
emf = dflux/dt = A dB/dt
dB/dt = 2/1
so emf = sqrt(3)*2/2 * 2= 3.46 V
flux is decreasing so Binduced will be into the page
so current is clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.