A travelling wave has the following expression, in SI units (distance in m, time
ID: 1776414 • Letter: A
Question
A travelling wave has the following expression, in SI units (distance in m, time in s): 15 Volt (z, t) Sin [2 (3.84 × 1014 s-1) m s-1 Find out the following (a-f) a) Amplitude b) Frequency c) Wavelength d) Phase velocity e) Time period f) Direction of propagation. g) If this wave enters a material of refractive index 1.5, what would the wavelength and frequency in that medium be? What would be the phase difference between two points spaced 100 microns apart from each other in the medium of refractive index 1.5? h)Explanation / Answer
(A) A = 15 V/m
y = 15 V/m sin(2.56 pi x 10^6 z +7.68pi x 10^14 t )
y = A sin(kz + w t)
(B) f = w / 2pi = 3.84 x 10^14 Hz
(C) lambda = 2 pi / k =781.2 x 10^-9 m Or 781.2 nm
(D) v = w / k = 3 x 10^8 m/s
(E) T = 1/f = 2.60 x 10^-15 sec
(f) along -ve z axis
(g) f = 3.84 x 10^14 Hz (it will not change)
wavelength - 781.2 /1.5 = 520.8 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.