A transverse wave on a string is described by the following wave function. y = 0
ID: 1565214 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is described by the following wave function. y = 0.105 sin (pi/12x + 3 pi t) where x and y are in meters and t is in seconds. (a) Determine the transverse speed at t = 0.260 s for an element of the string located at x = 1.50 m. m/s (b) Determine the transverse acceleration at t = 0.260 s for an element of the string located at x = 1.50 m. m/s^2 (c) What is the wavelength of this wave? m (d) What is the period of this wave? s (e) What is the speed of propagation of this wave? m/sExplanation / Answer
A.
v = dy/dt
v = 3*pi*0.105*cos (pi*x/12 + 3*pi*t)
when t = 0.26 and x = 1.5 m
v = 3*pi*0.105*cos (pi*1.5/12 + 3*pi*0.26) = -0.945 m/sec
B.
a = dv/dt
a = -9*pi^2*0.105*sin (pi*x/12 + 3*pi*t)
when t = 0.26 and x = 1.5 m
v = -9*pi^2*0.105*sin (pi*1.5/12 + 3*pi*0.26) = -2.742 m/sec
C.
k = 2*pi/lambda
pi/12 = 2*pi/lambda
lambda = 24 m
D.
w = 2*pi/T
3*pi = 2*pi/T
T = 1.5 sec
E.
Speed of propagation = lambda/T = 24/1.5 = 16 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.