A transverse harmonic wave travels on a rope according to the following expressi
ID: 2076279 • Letter: A
Question
A transverse harmonic wave travels on a rope according to the following expression:
y(x,t) = 0.17sin(2.3x + 17.1t)
The mass density of the rope is = 0.148 kg/m. x and y are measured in meters and t in seconds.
6)
At x = 3.2 m and t = 0.44 s, what is the velocity of the rope? (watch your sign)
m/s
7)
At x = 3.2 m and t = 0.44 s, what is the acceleration of the rope? (watch your sign)
m/s2
8)
What is the average speed of the rope during one complete oscillation of the rope?
m/s
9)
In what direction is the wave traveling?
+x direction
-x direction
+y direction
-y direction
+z direction
-z direction
10)
On the same rope, how would increasing the wavelength of the wave change the period of oscillation?
the period would increase
the period would decrease
the period would not change
Explanation / Answer
6.
Velocity of the rope is given by
Vy=dY/dt =2.907cos(2.3x+17.1t)
at x=3.2 m and t=0.44 s
Vy=(2.907)cos(2.3*3.2+17.1*0.44)
Vy=-1.975 m/s
7.
acceleration of the rope is
ay=-49.7sin(2.3x+17.1t)
ay=-49.7sin(2.3*3.2+17.1*0.44)=-36.47 m/s2
8.
W=17.1 rad/sec
time period
T=2pi/W=2pi/17.1=0.3674 s
average speed is
Vavg=4A/T=4*0.17/0.3674=1.85 m/<
9.
-x direction
10.
the period would increase.
since f=V/lambda
T=1/f
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.