A transparent photographic slide is placed in front or a converging lens with a
ID: 1460441 • Letter: A
Question
A transparent photographic slide is placed in front or a converging lens with a focal length 2.63 cm. An image of the slide is formed 12.6 cm from the slide (a) How far is the lens from the slide if the image is real? (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.) (b) How far is the lens from the slide if the image is virtual? (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.)Explanation / Answer
SOLUTION:
A) a) 1/f = 1/u + 1/v
1/2.63 – 1/12.6 = 1/u
u = 3.32 cm
B) 1/u = 1/f + 1/v ( in this case v is negative and so becomes positive when taken to the other side of the equation )
1/u=1/2.63 + 1/12.6
=>u= 2.17 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.