A transverse wave on a string is described by the following wave function. y = 0
ID: 1387905 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is described by the following wave function.
y = 0.085 sin
x + 3?t
where x and y are in meters and t is in seconds.
(a) Determine the transverse speed at t = 0.240 s for an element of the string located at x = 1.50 m.
m/s
(b) Determine the transverse acceleration at t = 0.240 s for an element of the string located at x = 1.50 m.
m/s2
(c) What is the wavelength of this wave?
m
(d) What is the period of this wave?
s
(e) What is the speed of propagation of this wave?
m/s
Explanation / Answer
general equation of wave on a string is given by
Y(x,t) = A sin(kx+ wt)
where A is amplitude
k is wave no. = 2pi/L , L being wave length
W is angular frequency = 2pif , f being frequency
so now given wave equation is Y = 0.085 sin (11x + 3pi t)
we have now by comparision,
------------------------------------
part A :
v = dy/dt = -0.085 * 3pi * cos ( 11x +3pi t)
v at x = 1.5 and t = 0.24 secs is
v = -0.085 * 3*3.14 * cos ( (11* 1.5) + ( 3*3.14 *0.24)
v = - 0.797 m/s
-----------------------------------------
part B :
accleration a = dv./dt
a = 9pi^2 * 0.085 sin (11 x + 3pit)
at x = 1.5 m and t = 0.24 s
a = 9*3.14 * 3.14 * 0.085 * sin ((11* 1.5) + ( 3*3.14* 0.24))
a = -1.66 m/s^2
-------------------------
part C:
K = 2pi/L = 11
wavelength L =- 2pi/11
L = 0.57 m
-----------------------
part D :
Wt = 3pi t
W =2pi f = 3pi
f = 3/2
t = 1/f = 2/3 = 0.667 secs
--------------------------
part E:
use V = Lf
so speed V = 0.57/0.667
V = 0.854 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.