Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A triangular circuit is formed with a current of 2A running through each wire, a

ID: 1684432 • Letter: A

Question

A triangular circuit is formed with a current of 2A running through each wire, and a magnetic field of magnitude 0.4T is directed perpendicularly to the circuit into the page.
a.) Find the magnetic force acting on all three wires within the circuit.
b.) Find the net force on the circuit.
picture included in the question but cant copy and paste here. the diagram is a triangle of hypotenus 5cm, opposite 3cm and adjacent 4cm and arrow pointing from the 3cm to 4cm and then to 5cm. (3cm>4cm>5cm)

Explanation / Answer

use F=BiLsin theta since its directly perpendicular, sin theta is 1 B is magnetic force i is current L is length of wire. plug in everything, u get forces on: 5cm wire=0.04 [Left53.13Down] 4cm wire=0.032[Up] 3cm wire=0.024[Right] It's in NEWTONS, cuz u use L in METERS. use simple trig and u would knwo the angle. Use right hadn rule, adn u know where its suppose to be. All the forces are toward the center of the triangle. b) separate the forces u got from a, into x and y components. x-component=0.024+0.04cos (180+53.13)=-5.71653065058186e-8 y-component=0.032+0.04sin (180+53.13)=4.28740596636334e-8 square root (x^2+y^2)=0.77599892814851Newtons. to find the angle just use arc tan (4.28740596636334e-8/-5.71653065058186e-8)=66.62 degrees. [Left 66.62 Up] this means 113.38 degrees if u count from 0 degrees from the positive x axis. these simple trig are kinda hard to explain, but if u passed middle school, then u should get it.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote