A motorcycle rider (68 kg) is moving at a constant speed of 144 km/hr down a str
ID: 3900200 • Letter: A
Question
A motorcycle rider (68 kg) is moving at a constant speed of 144 km/hr down a straight road on his motorcycle (745 kg), when he encounters a bus moving in the opposite direction. The bus and passengers have a mass of 12580 kg. The bus is moving with constant speed of 62 km/hr. The bus driver is texting while driving. He crosses into oncoming traffic until the motorcycle collides head-on with the bus. Assume The collision lasts for 2/3 of a second and that the rider remains on the motorcycle during the collision.
a.) What is the force (magnitude and direction) experienced by the motorcycle rider during a perfectly inelastic collision?
b.) How many times his true weight is this?
c.) What is the velocity of the bus immediately after collision?
Explanation / Answer
Velocity after collision be v
m1*v1 + m2*v2 = (m1+m2)*v
(68+745) * (- 144*1000/3600) + (12580) * (62*1000/3600) = (68+745+12580) * v
v = 13.74 m/s
a) Force = Change in momentum/ time = 68*( 13.74 - (-40))/ (2/3) = 5454.2 N
Direction of force is opposite to the initial motion of rider
b) 5454.2/ 68*9.81 = 8.17 times the true weight of rider.
c) Velocity of the bus immediately after collison = 13.74 m/s = 49.46 km/hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.