A motorcycle has a constant acceleration of 2.70 m/s^2 . Both the velocity and a
ID: 1637003 • Letter: A
Question
A motorcycle has a constant acceleration of 2.70 m/s^2 . Both the velocity and acceleration of the motorcycle point in the same direction. How much time is required for the motorcycle to change its speed from (a) 35.5 to 45.5 m/s, and (b) 65.5 to 75.5 m/s? A motorcycle has a constant acceleration of 2.70 m/s^2 . Both the velocity and acceleration of the motorcycle point in the same direction. How much time is required for the motorcycle to change its speed from (a) 35.5 to 45.5 m/s, and (b) 65.5 to 75.5 m/s?Explanation / Answer
using
v=u+at
t=(v-u)/a
(a) v=45.5
u=35.5
v-u=10
t=3.7 sec
(b) v=75.5
u=65.5
t=3.7 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.