A motorcycle has a constant speed of 27.0m/s as it passes over the top of a hill
ID: 1669168 • Letter: A
Question
A motorcycle has a constant speed of 27.0m/s as it passes over the top of a hill whose radius of curvatureis 123 m. The mass of the motorcycle anddriver is 324 kg. (a) Find the magnitude of the centripetal forcethat acts on the cycle.1 N
(b) Find the magnitude of the normal force that acts on thecycle.
2 N
Thanks for your help! :)
(a) Find the magnitude of the centripetal forcethat acts on the cycle.
1 N
(b) Find the magnitude of the normal force that acts on thecycle.
2 N
Thanks for your help! :)
Explanation / Answer
Speed v = 27 m / s
Radius r = 123 m
Mass m = 324 kg
(a). centripetal force = m v ^ 2/ r
= 1920.3 N
(b). Normal force = mg – ( mv ^ 2/ r )
= 3175.2 – 1920.3 = 1254.9 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.