The force of gravity on an any object due to earth is given by the equation F =
ID: 3899111 • Letter: T
Question
The force of gravity on an any object due to earth is given
by the equation F = G(moM/?) where G is the gravitational
constant, M is the mass of the earth, mf> is the mass
of the object and r is the distance between the center of
mass of the earth and the center of mass of the object. If
a rocket weighs 3.6 x 106 N at the surface of the earth
what is the force on the rocket due to gravity when
the rocket has reached an altitude of 1.2 x 104 km?
(G = 6.67 X 10-11 Nm'/kg', radius of the earth = 6370 km,
mass of the earth = 5.98 x 1024 kg).
Solution: 430000
Can someone help me understand why this is the solution?
Explanation / Answer
weight = mg = mass*gravitational acceleration
= 3.6*10^6 N = mass*9.81
mass= 366972.47 kg
when rovket reach to altitude of 1.2 x 104 km
at this height force will be
F = GM*m/r^2
= 6.67 X 10-11*5.98*10^24*366972.47/((6370+1.2*10^4)*10^3)^2
= 433752.70 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.