The force F rightarrow in Fig. 13-29 keeps the 6.40 kg block and the pulleys in
ID: 2270693 • Letter: T
Question
The force F rightarrow in Fig. 13-29 keeps the 6.40 kg block and the pulleys in equilibrium. The pulleys have negligible mass and friction. Calculate the tension T in the upper cable. (Hint: When a cable wraps halfway around a pulley as here, the magnitude of its net force on the pulley is twice the tension in the cable.) A 15 kg block is being lifted by the pulley system shown in Fig. 13-30. The upper arm is vertical, whereas the forearm makes an angle of 30 degree with the horizontal. What are the forces on the forearm from (a) the triceps muscle and (b) the upper-arm hone (the humerus)? The forearm and hand together have a mass of Fig. 13-29 Problem 17.Explanation / Answer
forces acting on body upwards is = 7*F
7*F = 6.4 * 9.8 = 8.96
T = 8*f = 71.68N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.