A particle with mass 1.65Ý10 ?12 kg and electric charge ?8.22Ý10 ?8 C moves perp
ID: 3898145 • Letter: A
Question
A particle with mass 1.65Ý10?12 kg and electric charge ?8.22Ý10?8 C moves perpendicularly to a uniform magnetic field of strength 5.45Ý10?3 T. The angular momentum of the particle about the center of its circular orbit is 3.20Ý10?10 kg·m2/s.
(a) What is the radius of the circular orbit? Angular momentum L=mvr
r= Answer m
(b) What is the speed of the particle?
v= Answer m/s
v= Answer
A loop of wire in the shape of an isosceles triangle is placed in a uniform magnetic field as shown in the illustration. What is the magnitude of the torque on the loop?
?=Answer Nm
I will increase point if correct
Explanation / Answer
rest mass of particle m=1.65*10^-12 kg; charge of particle = 8.22 E-28 C; centripetal force F F=mw^2*r, where w=v/r is angular speed, r is radius of orbit; force on the charge by magnetic field F=e*v*B =e*w*r* =>5.45A*10^-3 F=F; =>1.65*10^-12*(3.20*10^10)^2/(r)=5.45*10^3 r=0.0031 m v=w*r =3.10*3.20*10^10 =9.60 m/s r = m v^2 / q B v = m v / q B B=mv/qr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.