A particle with mass 1.71 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal
ID: 2098645 • Letter: A
Question
A particle with mass 1.71 kg oscillates horizontally at the end of a horizontal spring. A student measures an amplitude of 0.927 m and a duration of 123 s for 7.0 times 101 cycles of oscillation. Find the frequency, f, the speed at the equilibrium position, v max, the spring constant, k, the potential energy at an endpoint, U max, the potential energy when the particle is located 46.9% of the amplitude away from the equilibrium position, (U and the kinetic energy, K, and the speed, v, at the same position. (Scroll down for more answer blanks.)Explanation / Answer
a)T=123/70
f=1/T=70/123=0.569Hz
b)vmax=wA=2pi*f*A=3.31m/s
c)f=1/2pi*sqrt(k/m)
k=4pi^2*fm=38.4N/m
d)Umax=0.5kA^2=16.51J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.