A small particle of mass 2 g and charge 10 uC passes through the origin with a v
ID: 3897649 • Letter: A
Question
A small particle of mass 2 g and charge 10 uC passes through the origin with a velocity of 2 m/s in the +x-direction into a uniform magnetic field parallel to the z-axis and a uniform gravitational field of 1 g in the -y-direction.
(a) If there is no electrical field and the particle continues moving in a straight line at a constant speed, what is the magnetic force on the particle?
(b) What is the magnitude and direction of the magnetic field?
(c) If the particle attained its speed by sliding down a ramp before entering the magnetic field, what was the height of the ramp?
Explanation / Answer
A) F = q*v*B*sin(90) = 10*10^-6*2*B = 2*10^-3*10 ...
B = 1000 T...
F = 2*10^-2 N
B) B = 1000 T in the direction of + Z-axis...
C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.