A small object is placed to the left of a convex lens and on its optical axis. T
ID: 1309125 • Letter: A
Question
A small object is placed to the left of a convex lens and on its optical axis. The object is 30 cm from the lens, which has a focal length of 48 cm. If the object is moved to a position 54 cm to the left of the lens, what will the image position be? (A positive value for p, or position, means the image is on the right side of the lens.) p = cm Describe the nature of this new image. (Select all that apply.) virtual real upright inverted enlarged reduced on the left side of the lens on the right side of the lens
Explanation / Answer
lens formula; 1/v - 1/u = 1/f
1/v = 1/p = -1/54 + 1/48 = 0.00231
p = 432 cm.
m = v/u = p/u = 432/(-54) = -8.
Therefore the image is real inverted enlarged right side of the lens
Real image because it is on the right side of lens.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.