A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2.90 mu C , is held in a st
ID: 1333110 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -2.90 mu C , is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q2 = -7.80 mu C and mass 1.90 g , is projected toward q1. When the two spheres are 0.800 m apart. q2 is moving toward q1 with speed 22.0 m/s (Figure 1). Assume that the two spheres can be treated as point charges. You can ignore the force of gravity. Part A What is the speed of q2 when the spheres are 0.450 m apart? Part B How close does q2 get to q1?Explanation / Answer
A) Initial Kinetic energy(T1)= mv2/2 = 0.4598J
Initial potential energy(V1)= kq1q2/r = 0.2545 J
Take potential energy at r=0.45m as V2.
V2=0.4524J
Apply Conservation of energy
T1+V1=T2+V2;
T2=0.2619J
mv2/2 =0.2619; velocity(v)= 16.6038=16.6 ms-1
B) At the closest approach, particle gets the minimum kinetic energy(which is=0). Take V- potential energy when kinetic energy=0
Apply Conseration of energy
T1+V1= V;
V=0.7143J
k*q1q2/r=V; r= 0.285 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.