A small metal sphere, carrying a net charge of q1- -2.80 pC, is held in a statio
ID: 1575887 • Letter: A
Question
A small metal sphere, carrying a net charge of q1- -2.80 pC, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of 2 A second small metal sphere, with a net charge of q2-8.20 uC and mass 1.20 g, is projected toward q1. When the two spheres are 0.800 m apart, q2 is moving toward o, with speed 22.0 m/s (see figure below). Assume that the two spheres can be treated as point the force of gravity. u = 22.0 m/s -0.800 m- (a) what is the speed of q2 when the spheres are 0.400 m apart? m/s (b) How close does get q2 to q1? MyExplanation / Answer
a)
vi = speed of q2 when at distance 0.8 m from q1 = 22 m/s
vf = speed of q2 when at distance 0.4 m from q1 = 22 m/s
ri = initial distance between the spheres = 0.8 m
rf = final distance = 0.4 m
using conservation of energy
k q1 q2/ri + (0.5) m vi2 = k q1 q2/rf + (0.5) m vf2
(9 x 109) (- 2.80 x 10-6) (- 8.20 x 10-6)/(0.8) + (0.5) (0.0012) (22)2 = (9 x 109) (- 2.80 x 10-6) (- 8.20 x 10-6)/(0.4) + (0.5) (0.0012) vf2
vf = 7.31 m/s
b)
rf = closest distance between the two spheres
vf = final speed of q2 = 0
using conservation of energy
k q1 q2/ri + (0.5) m vi2 = k q1 q2/rf + (0.5) m vf2
(9 x 109) (- 2.80 x 10-6) (- 8.20 x 10-6)/(0.8) + (0.5) (0.0012) (22)2 = (9 x 109) (- 2.80 x 10-6) (- 8.20 x 10-6)/rf + (0.5) (0.0012) (0)2
rf = 0.377 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.