a 2,2 mm diameter and 14m long electric wire is tightly wrapped with a 1.0mm thi
ID: 3894503 • Letter: A
Question
a 2,2 mm diameter and 14m long electric wire is tightly wrapped with a 1.0mm thick plastic insulation whose thermal conductivity is k=0,15W/m*K. Electrical measurements indicate that the current of 13A passes through the wire and there is a voltage drop of 8.0V along the wire.
The insulated wire is exposed to a surrounding medium at a temperature of 30C (celsius). The heat transfer coefficient is h=24W/m2*K. Determine the temperature at the interface of the wire and the plastic cover in steady operation.
Explanation / Answer
Heat generated in wire, Q = V*I = 8*13 = 104 W
Two types of resistance is offered for heat transfer between wire and surrounding.
Convection between plastic and surrounding:
Rconv = 1/(h*A)
outer radius, r2 = (1.1+1) mm = 0.0021 m
A = outer area = 2*pi*r2*L = 2*pi*(0.0021)*14= 0.18473 m2
Rcov = 1/(24*0.18473) = 0.22555 deg C/W
Conduction resistance,
Rcond = ln(r2/r1)/(2*pi*k*L) = ln(2.1/1.1)/(2*pi*0.15*14) = 0.04901 deg C/W
Since these are in series, Rtotal = Rcond + Rconv = 0.22555 + 0.04901 = 0.27456 deg C/W
Let T be temperature at interface.
then Q = (T-Tinfinity)/Rtotal
T = Tinfinity + Q*Rtotal = 30 + 104*0.27456 = 58.554 deg C
Temperature at plastic cover:
Let temperature at plastic cover be T1
Equation of heat transfer between plastic and surrounding gives:
Q = ( T1- Tinfinity)/Rconv
T1 = Tinfinity + Q*Rconv = 30 + 104*0.22555 = 53.4572 deg C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.