A 700 kg elevator starts from rest. It moves upward for 4.00 s with constant acc
ID: 3893759 • Letter: A
Question
A 700 kg elevator starts from rest. It moves upward for 4.00 s with constant acceleration until it reaches its cruising speed, 1.75 m/s.
(angel) What is the average power of the elevator motor during this period?
How does this power compare with the motor power when the elevator moves at its cruising speed?
Pcruising = W
A loaded ore car has a mass of 950 kg and rolls on rails with negligible friction. It starts from rest and is pulled up a mine shaft by a cable connected to a winch. The shaft is inclined at 26.5
Explanation / Answer
power =energy/time =(mgh+0.5mv^2)/time
also 1.75/4 =acc =0.4375
....
hence 1.75^2 =2*0.4375*s
hence s =3.5
hence (mgh+0.5mv^2)/time =700(9.8*3.5+0.5*1.75^2)/4 =6270.5 W
.....
at cruising speed power =Fs =700*9.8*1.75 =12005 W
.........................
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.