21. An auditor is designing a sampling plan using mean per unit estimation to te
ID: 374531 • Letter: 2
Question
21. An auditor is designing a sampling plan using mean per unit estimation to test accounts receivable with 8,000 accounts and a recorded balance of S3,000,000. He is willing to accept a tolerable error of $80,000 although he expects the error to be only $25,000. Using a pilot sample, the auditor has estimated that the standard deviation will be $100. If the auditor has established a risk of incorrect acceptance of 5% and a risk of incorrect rejection of 10%, what will be the size of the sample? (a) 1,089. (b) 666 (c) 744 (d) 455.Explanation / Answer
AQL = 25000/3000000 = 0.833%
LTPD = 80000/3000000 = 2.67%
LTPD / AQL = 2.67%/0.833% = 3.2
Type I error (alpha) = 10% (incorrect rejection)
Type II error (beta) = 5% (incorrect acceptance)
We look for LTPD/AQL = 3.2 in the sampling plan table
The corresponding value of c = 7 and n*LTPD = 12.133
n = 12.133/LTPD = 12.133/2.67% = 455
ANSWER: (d) 455
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.