21. An elastic wire forms a circular loop with radius 6.2 cm, placed in a unifor
ID: 3307673 • Letter: 2
Question
21. An elastic wire forms a circular loop with radius 6.2 cm, placed in a uniform magnetic field. The field is perpendicular to the plane of the loop, and B = 2.5 T. The loop expands at a speed of 5.0 cm/s. When the loop's radius becomes 10 cm, the induced er A) 0 B) 0.024 V C) 0.039 V D) 0.049 V E) 0.079 v 22. An emf of 3.0 V is connected to a loop circuit. The loop has a radius R = 1.2 m. A uniform magnetic field exists inside this loop. B-0.50-0.60t, where t is in second and B is in T. T he direction of the net current in the circuit is 3.0V A) clockwise B) counter-clockwise C) dependent on the net resistance D) different at different time t E) unable to be determined xXxx 23. A coil has 300 turns, and total inductance of 18 mH. A current of 5.0 mA flows through the coil, the magnetic flux through the coil is A) 1.0×10-9 wb B) 3.0x10" Wb D) 9.0x10- Wb E) 2.7x10 Wb C) 3.0x10 WbExplanation / Answer
21)
Area of the loop, A = pi*r^2
So, magnetic flux through it, Q = B*A = B*pi*r^2
So, induced emf, E = dQ/dt = d/dt (B*pi*r^2)
= B*pi*(2*r)*dr/dt
= 2*B*pi*r*dr/dt
So, when the radius is r = 10 cm = 0.1 m,
E = 2*2.5*pi*0.1*0.05
= 0.079 V
22)
B = 0.5 - 0.6*t
So, flux, Q = B*A = B*(pi*r^2)
So, induced emf = dQ/dt = pi*r^2*dB/dt
= pi*1.2^2*(-0.6)
= -2.71 V
As the sign indicates, the induced emf will add with the external emf of 3 V
So, net current will be clockwise.
23)
Magnetic flux, Q = N*L*I
N = 300,
L = 18 mH = 0.018 H
I = 5 mA
So, Q = 300*0.018*0.005
= 0.27 Wb = 2.7*10^-1 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.