21. A ball is attached to one end of a wire, the other end being fastened to the
ID: 1732212 • Letter: 2
Question
21. A ball is attached to one end of a wire, the other end being fastened to the ceiling. The wire is held horizontal, and the ball is released from rest (see the drawing). It swings downward and strikes a block initially at rest on a horizontal frictionless surface. Air resistance is negligible, and the collision is elastic. The masses of the ball and block are, respectively, 1.60 kg and 2.40 kg. The velocity of the ball after the collision is 0.97 m/s to the left and the velocity of the block after the collision is 3.88 m/s to the right. Find the height that the ball was released fromExplanation / Answer
here,
mass of ball , m1 = 1.6 kg
mass of box , m2 = 2.4 kg
final speed of ball , v1 = - 0.97 m/s
final speed of box , v2 = 3.88 m/s
let the speed of ball before the collison be u
using conservation of momentum
m1 * u = m1 * v1 + m2 * v2
1.6 * u = - 1.6 * 0.97 + 2.4 * 3.88
solving for u
u = 4.85 m/s
the minimum height of release , h = u^2 /(2g)
h = 4.85^2 /( 2 * 9.81)
h = 1.2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.