Score: 0 of 16 pts 3 of 4 (1 complete) Hw Score: 25%, 20 of 80 pts Problem 12.19
ID: 362133 • Letter: S
Question
Score: 0 of 16 pts 3 of 4 (1 complete) Hw Score: 25%, 20 of 80 pts Problem 12.19 Question Help Radovilsky Manufacturing Company, in Hayward, California, makes flashing lights for toys. The company operates its production facility 300 days per year. It has orders for about 11,600 flashing lights per year and has the capability of producing 100 per day. Setting up the light production costs $49. The cost of each light is $1.00. The holding cost is $0.05 per light per year. a) What is the optimal size of the production run?units (round your response to the nearest whole number)Explanation / Answer
Optimal size production run:
D = 11,600. p = no. of days*production capacity per day = 300*100 = 30,000. Co = set up cost = $49. Ch = holding cost = $0.05
a. optimal size of production run = (2*D*Co/ Ch)^0.5 * (p/p-D)^0.5
= (2*11600*49/0.05)^0.5 * (30000/30000-11600)^0.5
= 4768.23*1.28
= 6088.48 or 6,088 (rounding off to nearest whole number).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.