Score: 0 of 1 pt 7 of 70 complete) HW Score: 0%, 0 of 7 pts 7.3.53 Question Help
ID: 3052012 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 7 of 70 complete) HW Score: 0%, 0 of 7 pts 7.3.53 Question Help A survey is conducted from a population o people o whom 25% have a college degree. The following sample data were recorded for a question asked o No No No each person sampled Do you have a college degree? Complete parts a and b No No No No Yes No Yes No No No No Yes YesNo No No No No No No No a. Calculate the sample proportion of respondents who have a college degree. The sample proportion of respondents who have a college degree is (Type an integer or a decimal.)Explanation / Answer
2)
n =100 , p = 0.30
P(P < = 0.37)
z = (P - p)/ (sqrt(p * ( 1-p)/n)
= ( 0.37 - 0.30) / ( sqrt(0.3 * 0.7/100)
= 1.5275
P(P <= 0.37) = P(Z <= 1.5275) = 0.9368 by using standadrd table
The probability will be 0.9368
4)
mean = 1100 , s = 400 , n = 81
P(x < 1200)
z = ( x - mean) / ( s/sqrtn))
= ( 1200 - 1100) / ( 400/sqrt(81))
= 2.25
P(x < 1200) = P(z < 2.25) = 0.9878 By using standard table
6)
std.deviation = 7.5873 , n = 10
Sampling error = std.deviation/ sqrt(n)
= 7.5873 / sqrt(10)
= 2.39
The sampling error for the sample mean is 2.39
7)
std.deviation = 12.3744, n = 8
Sampling error = std.deviation/ sqrt(n)
= 12.3744 / sqrt(8)
= 4.375
The sampling error for the given sample is 4.375
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.