Score: 0 of 1 pt 3 of 18 (0 complete) Hw Score: 0% 6.5.7-T Question reach distan
ID: 3374471 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 3 of 18 (0 complete) Hw Score: 0% 6.5.7-T Question reach distances of adult females are normally distributed with a mean of 200 cm and a standard deviation of 8 cm. The overhead a. Find the probability that an individual distance is greater than 210.00 cm. b. Find the probability that the mean for 25 randomly selected distances is greater than 198.70 cm. c. Why can the normal distribution be used in part (b), even though the sample size does not exceed 30? a. The probability is Round to four decimal places as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer Clear All partsExplanation / Answer
mu= 200
sigma= 8
X= 210
Z=(X-mu)/sigma
=(210-200)/8
=1.25
Required probability = P(Z>1.25) ...........by using 1-NORM.S.DIST(1.25,TRUE)
= 0.10565
rounded answer is 0.1057
if you have any doubt ask in comment , give thumbs up if you like work
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.