Score: 0 of 1 pt 12 of 15 (13 complete) Hw Score: 76.89%, 11.53 of 15 pts C4.2.2
ID: 3301833 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 12 of 15 (13 complete) Hw Score: 76.89%, 11.53 of 15 pts C4.2.25 ly Question Help * The given data represent the total compensation for 10 randomly selected CEOs and their company's stock performance in 2009. Analysis of this data reveals a correlation coefficient of r-0.2158. What would be the predicted stock return for a oompany whose CEO made $15 million? What would be the predicted stock return for a company whose CEO made $25 million? Click the icon to view the compensation and stock performance data Course Start Y. CEO Compensation and Stock Perfomance ->Explanation / Answer
stock^ = 33.928 - 0.98165599 *compensation
if compensation = 15
stock^ = 33.928 - 0.98165599 *15 = 19.20317
when it is 25
stock^ = 33.928 - 0.98165599 *25 = 9.386573
Please rate my solution
SUMMARY OUTPUT Regression Statistics Multiple R 0.21579941 R Square 0.046569385 Adjusted R Square -0.072609442 Standard Error 26.07485731 Observations 10 ANOVA df SS MS F Significance F Regression 1 265.6716911 265.6717 0.390752 0.549315 Residual 8 5439.185469 679.8982 Total 9 5704.85716 Coefficients Standard Error t Stat P-value Lower 95% Intercept 33.92807202 27.95317783 1.213747 0.259459 -30.5321 compensation -0.981659926 1.570400275 -0.6251 0.549315 -4.60301Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.