Score: 0 of 1 pt 3 of 6(4 Hw Score: 41.67%, 2.5 of 6 pts 10.3.7 A sample of 100
ID: 2907200 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 3 of 6(4 Hw Score: 41.67%, 2.5 of 6 pts 10.3.7 A sample of 100 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates (in beats per minute) are measured. The linear correlation coefficient is 0.265 and the Help equation of the regression line is y-17.7+0.850x, where x represents height. The mean of the 100 heights is 62.8 in and the mean of the 100 pulse rates is 73.1 beats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 65 in tal. Use a significance level of a -0.05 Click the icon to view the critical values of the Pearson correlation coefficient r. The best predicted pulse rate of a woman who is 65 in tall is?beats per minute. Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.) Enter your Clear AllExplanation / Answer
From the Pearson table of critical values of r at 5% level of significance
critical r = 0.197
The observe sample value of correlation coefficient = r = 0.265
Since r = 0.265 > 0.197 = critical r; we can use the fitted regression line to predict the puls rate for given beats per minute.
The given equation of the regression line is
y = 17.7 + 0.850 x
Put x = 65 in the above equation we get
y = 17.7 + ( 0.850 * 65 ) = 17. 7 + 55.25 = 72.95
the answer is 72.95
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.