Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Score: 0 of 1 pt 70f 10 (7 complete) HW Score: 60%, 6 of 10 pts 83.2.26 Question

ID: 3052417 • Letter: S

Question

Score: 0 of 1 pt 70f 10 (7 complete) HW Score: 60%, 6 of 10 pts 83.2.26 Question Heip Suppose you just received a shipment of fourteen televisions. Three of the televisions are defective. If two televisions are randomly selected, compute the probability that bolh televisions work. What is the probability at least one of the two televisions does not work? The probability that both televisions work is Round to three decimal places as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer

Explanation / Answer

total = 14, working = 11, defective = 3

p = p(working) =11/14 , q=p(defective)= 3/14

if we select 2 and both should be working, reqired probability

= 2C2*(11/14)2*(3/14)0

= 0.617

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote