Assume an instruction cache miss rate for an application is 2% and the data cach
ID: 3572161 • Letter: A
Question
Assume an instruction cache miss rate for an application is 2% and the data cache miss rate of 4%. Assume further that our CPU has a CPI of 2 without any memory stalls and the miss penalty is 40 cycles for all misses.
a. Determine the overall CPI with the indicated misses, provided the frequency of all loads and stores in the application is 20%.
b. Suppose we increase the performance of the machine in the above example by reducing its CPI from 2 to 1 via pipelining. Determine the new overall CPI.
Explanation / Answer
Q1)
Answer:
Instruction Cache Miss rate=2%
Data cache miss rate=4%
Machine CPI=2
Miss Penality=40 cycles
20% instructions are load and store
Instruction miss cycles=I*2%*40=0.80I
Data Miss Cycles=I*20%*4%*40=I*(20/100)*(4/100)*40=0.32I
The CPI with Memory stalls is : 2+0.80+0.32=3.12
(CPU stall)/(CPU perfect)=(I*CPI stall*clock cycles)/(I*cpi perfect*clock cycles)
=>3.12/2
=>1.56
Q2)
Repeat the problem with CPI=1
The CPI considering memory stalls is 1+0.80+0.32=2.12
(CPI stall)/(CPI perfect) = 2.12/1=2.12, we are loosing performance!
Thanks a lot
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.