Assume all temperatures to be exact. A large window measures 2.1 m by 3.0 m. At
ID: 1621825 • Letter: A
Question
Assume all temperatures to be exact. A large window measures 2.1 m by 3.0 m. At what rate will heat be conducted through the window when the room temperature is 22 degree C and the outside temperature is 4 degree C if the window consists of a single pane of glass 4.3 mm thick. (Assume that there is a constant temperature difference and consider conduction only.) Express your answer using two significant figures. At what rate will heat be conducted through the window when the room temperature is 22 degree C and the outside temperature is 4 degree C if the window instead has a double pane of glass (a "thermopane" in which each pane is 2.2 mm thick, with an intervening air space of 1.4 mm? (Assume that there is a constant temperature difference and consider conduction only.) Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Part A )
the rate of heat transfer H = K A ( T2 - T1 ) / L
and H = dQ / dt
thermal conductivity of window K = 0.8
dQ / dt = 0.8 X 2.1 X 3 X ( 22 - 4 ) / 4.3 X 10-3
dQ / dt = 21097.67 W
or
dQ / dt = 21097.67 J/s
Part B )
the rate of heat transfer H = K A ( T2 - T1 ) / L
and H = dQ / dt
thermal conductivity of window K = 0.93
dQ / dt = 0.93 X 2.1 X 3 X ( 22 - 4 ) / ( 2.2 + 1.4 ) X 10-3
dQ / dt = 29295 W
or
dQ / dt = 29295 J/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.