With the Easter Holiday coming up, Wally World wants to choose an order quantity
ID: 356532 • Letter: W
Question
With the Easter Holiday coming up, Wally World wants to choose an order quantity for giant chocolate bunnies that will maximize their expected profit. Their expected demand follows a normal distribution with a mean of 3000 bunnies and a standard deviation of 500 bunnies. Each giant chocolate bunny costs $2.50 and can be sold for S9.00. Unsold giant chocolate bunnies will be marked down to S1.00. a. How many giant chocolate bunnies should Wally World order for the upcoming b. What is the in-stock probability if Wally World orders 4000 giant chocolate c. What is the stock-out probability if Wally World orders 3500 giant chocolate d. How many would wally world have to order to achieve a 99% in stock probability? Easter Holiday season? bunnies? bunnies?Explanation / Answer
Given are following data on chocolate :
Price of chocolate = P = $9 / unit
Cost of chocolate = C = $2.5/ unit
Salvage price = S = $1/ unit
Therefore,
Underage cost ( Cu ) = P – C = $ 9 - $2,5 = $6.5
Overage cost ( Co ) = C – S = $2.5 - $1 = $1.5
Therefore , Critical ratio = Cu/ ( Cu = Co) = 6.5/(6.5 + 1.5) = 6.5/8 = 0.8125
Critical ratio is the probability of optimum order quantity.
Therefore, probability of the optimum order quantity = 0.8125
Corresponding Z value for probability of 0.815 = NORMSINV ( 0.8125 ) = 0.887
= Mean demand + Z x Standard deviation of demand
= 3000 + 0.887 x 500
= 3000 + 443.5
= 3443.5 ( 3444 rounded to next higher whole number )
3444 NUMBER OF CHOCOLATE BUNNIES SHOULD BE ORDERED
Therefore ,
3000 + Z1 x500 = 4000
Or, 500.Z1 = 1000
Or, Z1 = 2
Probability for Z1 = 2 as derived from standard normal distribution table is 0.97725
Therefore, instock probability = 0.97725
IN STOCK PROBABILITY = 0.97725
Therefore ,
3000 + Z1 x500 = 3500
Or, 500.Z1 = 500
Or, Z1 = 1
Probability for Z1 = 1 as derived from standard normal distribution table is 0.84134
Therefore , in stock probability = 0.84134
STOCKOUT PROBABILITY = 0.15866
Quantity Willy world needs to order
= Mean demand + z value x Standard deviation of demand
= 3000 + 2.326 x 500
= 3000 + 1163
= 4163
QUANTITY WILLY WORLD NEEDS TO ORDER = 4163 BUNNIES
3444 NUMBER OF CHOCOLATE BUNNIES SHOULD BE ORDERED
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.