Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Expando, Inc., is considering the possibility of building an additional factory

ID: 349462 • Letter: E

Question

Expando, Inc., is considering the possibility of building an additional factory that would produce a new addition to their product line. The company is currently considering two options. The first is a small facility that it could build at a cost of $6 million. If demand for new products is low, the company expects to receive $10 million in discounted revenues (present value of future revenues) with the small facility. On the other hand, if demand is high, it expects $12 million in discounted revenues using the small facility. The second option is to build a large factory at a cost of $9 million. Were demand to be low, the company would expect $10 million in discounted revenues with the large plant. If demand is high, the company estimates that the discounted revenues would be $14 million. In either case, the probability of demand being high is 0.40, and the probability of it being low is 0.60. Not constructing a new factory would result in no additional revenue being generated because the current factories cannot produce these new products.

a. Calculate the NPV for the following: (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Enter your answers in millions rounded to 1 decimal place.)

  Small facility million   Do nothing million   Large facility million

Explanation / Answer

Here to calculate NPV we need to calculate the expected monetary returns of each decision.

Small facility:

cost = 6 million

demand low = 10 million

demand high = 12 million

expected value of small facility = propability of demand low*10 million + probability of demand high*12 million - cost

= 0.6*10 + 0.4*12 - 6

= 6 + 4.8 -6

= 4.8 million

NPV of small facility is 4.8 million

Large facility:

cost = 9 million

demand low = 10 million

demand high = 14 million

expected value of large facility = propability of demand low*10 million + probability of demand high*14 million - cost

= 0.6*10 + 0.4*14 - 9

= 6 + 5.6 - 9

= 2.6 million

NPV of large facility is 2.6 million

NPV of doing nothing is 0.

  Small facility 4.8 million   Do nothing 0 million   Large facility 2.6 million
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote