The circulating blood volume typically is 7% of body weight. Assume that a perso
ID: 3479990 • Letter: T
Question
The circulating blood volume typically is 7% of body weight. Assume that a person weights 72 kg and that the hemoglobin concentration is 13.0 g dL-1
A. What is the total amount of hemoglobin in circulation?
B. What is the maximum amount of O2 that could be in the blood if all the blood has a PO2 = 105 mmHg?
C. If QO2 = 265 mL/min, how long would this O2 last if the person stopped breathing? (Assume that QO2 is constant. In reality, it would decrease as PAO2 falls.)
D. If all the blood had a PCO2 = 43 mmHg, estimate how much total CO2 it would contain. (Include dissolved, carbamino Hb and HCO-3 )
E. If R=0.75, how much would the total CO2 change during the time calculated in Part C?
Explanation / Answer
A) The total amount of haemoglobin in circulation can be calculated by the below formula
Weight x Increment in Haemoglobin (g / dL) x 3 / (haematocrit level of RBCs
72 x 13 x 3 = 2808 Hb is present in circulation
B) The amount of o2 present in circulation is 20.95% because the if PO2 = 105mmhg the partial pressure of oxygen if po2= 105 is present in ambient air the percentage of oxygen in circulation is almost 20%.
C) Inhaling 100% 02 for 20 min caused additional oxygen to the tissues it increase the cardiac output the oxygen will last for about 20 minutes
D) If the blood is having PCO2 = 43 mmHg the total amount of CO2 it contains is 21-28 mEq/L if it includes dissolved carbamino Hb and HCO 3.
E) If there is a stichiometric release of CO2 the 0.11/0.22 = 0.5 % amount of co2 change during 20 minutes of time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.