The circuit shown in the figure below is connected for 3.50 min. (Assume R1 = 6.
ID: 2237651 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 3.50 min. (Assume R1 = 6.80 Ohm, R2 = 1.70 Ohm, and V = 15.0 V.) Image: http://www.webassign.net/serpse8/28-p-021-alt.gif (a) Determine the current in each branch of the circuit. left branch _____(A) middle branch _____(A) right branch _____(A) (b) Find the energy delivered by each battery. 4.00 V battery ____ J 15.0 V battery ____kJ (c) Find the energy delivered to each resistor. 6.00 O resistor _____ J 5.00 O resistor _____ J 1.00 O resistor _____ J 3.00 O resistor _____ J 1.70 O resistor _____ J (d) Identify the type of energy storage transformation that occurs in the operation of the circuit. (e) Find the total amount of energy transformed into internal energy in the resistors. (kJ)Explanation / Answer
Applying Kirchoff's laws..(voltage law and current law)
I (left branch) = 1.4084 A upwards.
I (middle branch) = 0.93 A downwards
I(right branch) = 1.1496 A upwards.
Energy from 4 V battery = VIt = 4*0.93*(3.50*60) = 781 J
Energy from 15 V battery = 15*1.1496*210 = 3.62 KJ
Energy in any resistor = (I(across R)*I(across R)/R) *t
Chemical energy of battery converts to Electrical Energy of circuit and then internal
energy of the resistors.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.