Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The circuit shown in the figure below is connected for 3.30 min. (Assume R1 = 7.

ID: 2181406 • Letter: T

Question

The circuit shown in the figure below is connected for 3.30 min. (Assume R1 = 7.60 ?, R2 = 2.50 ?, and V = 11.0 V.) (c) Find the energy delivered to each resistor. 1. 7.60 ? resistor 2. 5.00 ? resistor 3. 1.00 ? resistor 4. 3.00 ? resistor 5. 2.50 ? resistor *note i have 5.00 ? resistor correct and 1.00 ? resistor correct

The circuit shown in the figure below is connected for 3.30 min. (Assume R_1 = 7.60 12, R_2 = 2.50 12, and V = 11.0 V.) (a) Determine the current in each branch of the circuit. (b) Find the energy delivered by each battery. (c) Find the energy delivered to each resistor. If you have found a set of currents using Kirchhoff^' s Rules, you can use them to check that the potential drop around each loop is indeed zero. J If you have found a set of currents using Kirchhoff^'s Rules, you can use them to check that the potential drop around each loop is indeed zero. J If you have found a set of currents using Kirchhoff^'s Rules, you can use them to check that the potential drop around each loop is indeed zero. J (d)Identify the type of energy storage transformation that occurs in the operation of the circuit. The circuit shown in the figure below is connected for 3.30 min. (Assume R1 = 7.60 ?, R2 = 2.50 ?, and V = 11.0 V.) (c) Find the energy delivered to each resistor. 1. 7.60 ? resistor 2. 5.00 ? resistor 3. 1.00 ? resistor 4. 3.00 ? resistor 5. 2.50 ? resistor *note i have 5.00 ? resistor correct and 1.00 ? resistor correct

Explanation / Answer

energy delivered to each resistor 7.60=780.1 J

energy delivered to each resistor 3=570.5j

energy delivered to each resistor 2.5=475.4 j

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote