The circuit shown has the following component values: E = 11 V, R1 = 68 k, R2 =
ID: 1703690 • Letter: T
Question
The circuit shown has the following component values: E = 11 V, R1 = 68 k, R2 = 1.5 k, and L = 15 mH.
a. Determine the time constant () of the circuit after the switch closes. ms
b. After the switch closes, determine the steady-state current through the inductor. mA
c. Assume the switch has been closed for a long period of time, determine the energy stored in the inductor. J
d. Assume the switch has been closed for a long period of time. Determine the amount of voltage that appears across the inductor at the instant the switch opens (pay careful attention to the polarity). v
Explanation / Answer
a) (68000+1500)*i+0.015*di/dt=0==>=0.015H/(68000+1500)=0.00022ms
b) at steady state there is no back emf==>i coil=11V/1500=7.33mA=Io==>iL=Io*e^(-/216E-9)=0A
c) WL=1/2*L*(iL)2=0 joules for t=
d) vcoil+vR1=0==>vcoil=-vR1==>-7.33mA*1500=-11V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.