6. Consider the newsvendor problem seen in class. A product costs $20 and sells
ID: 344638 • Letter: 6
Question
6. Consider the newsvendor problem seen in class. A product costs $20 and sells for $50. It has a salvage value of 4$ if it does not sell. (8 points)
a) What is the stock-in and stock-out probability?
b) Assume the demand is uniformly distributed from 0 to 1,000, as in the exercise seen in class. What is the optimal number of products to buy?
c) Given that you bought a number of products following b), what are the net profits if you observe a demand of 500?
d) Given that you bought a number of products following b), what are the net profits if you observe a demand of 1,000? What is the stock-out cost?
Explanation / Answer
a) What is the stock-in and stock-out probability?
Cost -20
Price -50
Salvage price =4
Overage cost is the per-unit cost of over ordering. Underage cost is the per-unit opportunity cost of ordering below demand.
Cost of Overage (Co) = cost - salvage = $`20 - $4 = $ 16
Cost of Underage (Cu) = Price - cost = $ 50- $ 20 = $ 30
In -stock probability is the probability that demand is less than inventory quantity i.e. we can safely meet the demand. F(Q) is the probability the demand is Q or lower.
In-stock probability/critical ratio =P(demand<quantity)= F(Q )=Cu/(Cu + Co) =30/(30+16) = 0.6522
(F(Q) also gives us the target service level )
Stockout probability = 1 - F(Q) = 1-0.6522=0.3478
b) Assume the demand is uniformly distributed from 0 to 1,000, as in the exercise seen in class. What is the optimal number of products to buy?
STEPS
Uniform distribution form 0(A) to 1000(B)
Mean , u= (A + B)/2==(0+1000)/2 =500
Standard Deviation, s = sqrt[(BA)2/12] = sqrt( ( 1000-0)2 /12) =288.66
c) Given that you bought a number of products following b), what are the net profits if you observe a demand of 500?
Expected profit =[( Price - Cost) X Expected sales)- [(Cost - Salvage value) X Expected leftover inventory]
We order Q= 615.46 units
Expected demand,(mean)µ= 500(given)
STEP 1
[Standard Deviation, s = sqrt[(BA)2/12] = sqrt( ( 1000-0)2 /12) =288.66 ]
STEP 2
STEP 3
Expected Leftovers = Q – Expected Sale = 615.46- 433.49 =181.97 units
STEP 4
Expected profit =[ ( 50 - 20) * 433.49 ]- [(20 - 4) * 181.97] = 2911.52 = $10093.18
d) Given that you bought a number of products following b), what are the net profits if you observe a demand of 1,000? What is the stock-out cost?
Expected profit =[( Price - Cost) X (Expected sales)]- [(Cost - Salvage value) X Expected leftover inventory]
We order Q= 615.46 units
Expected demand,(mean)µ= 1000(given)
STEP 1
[Standard Deviation, s = sqrt[(BA)2/12] = sqrt( ( 1000-0)2 /12) =288.66 ]
STEP 2
STEP 3
Expected Leftovers = Q – Expected Sale = 615.46- 603.76 =11.7 units
STEP 4
Expected profit =[( 50 - 20) X (603.76)] - [(20 - 4) * 11.7] = $17925.6
Stockout cost= expected lost sales* cost of underage
= 396.24 *30 = $11887.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.