A laboratory scale is known to have a standard deviation of sigma = 0.006 gram i
ID: 3441210 • Letter: A
Question
A laboratory scale is known to have a standard deviation of sigma = 0.006 gram in repeated weighings. Scale readings in repeated weighings are Normally distributed, with mean equal to the true weight of the specimen. Six weighings of a specimen on the scale give an average of 3.414 grams. A 95% confidence interval for the true weight is which of the following? 3.414 plusminus 0.00403 3.414 plusminus 0.02881 3.414 plusminus 0.07056 3.414 plusminus 0.01176 3.414 plusminus 0.00196 3.414 plusminus 0.00480 3.414 plusminus 0.00033Explanation / Answer
a)
Note that
E (margin of error) = z * s / sqrt(n)
Thus, as for a 95% confidence level,
z = 1.959963985
Then, if s = 0.006, n = 6,
E = 0.004800912 = 0.00480
Thus, as the confidence interval is mean +/- E,
Confidence interval = 3.414 +/- 0.00480 [answer, option F]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.