A lab technician adds 0.20 mol of NaF to 1.00 L of 0.35 M cadmium nitrate, Cd(NO
ID: 504035 • Letter: A
Question
A lab technician adds 0.20 mol of NaF to 1.00 L of 0.35 M cadmium nitrate, Cd(NO3)2. Which of the following statements is correct? Ksp = 6.44 ´ 10-3 for CdF2
Options:
1) Cadmium fluoride precipitates until the solution is saturated.
2) The solution is unsaturated and no precipitate forms.
3) The solubility of cadmium fluoride is increased by the presence of additional fluoride ions.
4) One must know Ksp for cadmium nitrate to make meaningful predictions on this system.
5) The presence of NaF will raise the solubility of Cd(NO3)2.
Please show work! Thanks!
Explanation / Answer
[F-] concentration in the solution = 0.20 mol / 1.00 L = 0.20 M
[Cd+2] concentration in the solution = 0.35 M
CdF2 ----------------->Cd+2 + 2F-
Q = [Cd+2] [F-]^2
Q = ( 0.35 ) (0.20)^2
Q = 0.014
Ksp = 6.44 x 10^-3
Q > Ksp . so there is precipitate form.
so answer : 1) Cadmium fluoride precipitates until the solution is saturated.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.