A lab technician adds 0.015 mol of KOH to 1.00 L of 0.0010 M Ca(NO_3)_2. K_sp =
ID: 964620 • Letter: A
Question
A lab technician adds 0.015 mol of KOH to 1.00 L of 0.0010 M Ca(NO_3)_2. K_sp = 6.5 times 10^-6 for Ca(OH)_2. Which of the following statements is correct? Calcium hydroxide precipitates until the solution is saturated. The solution is unsaturated and no precipitate forms. The concentration of calcium ions is reduced by the addition of the hydroxide ions. One must know K_sp for calcium nitrate to make meaningful predictions on this system. The presence of KOH will raise the solubility of Ca(NO_3)_2. Which of the following three buffer systems has the lowest pH? the aqueous buffer system which is [CHaCOOH] = 2.00 mol/L and [CHaCOONa] - 1 00 mol/L. the aqueous buffer system which is (CHaCOOH) = 1.00 mol/L and [CHaCOONal = 1.00 mol/L. the aqueous buffer system which is [CHaCOOH] = 1.00 mol/L and [CHaCOONa] = 2.00 mol/L. the aqueous buffer system which is [CHaCOOH] = 2.00 mol/L and [CHaCOONa] = 2.00 mol/L. all buffers have the same pHExplanation / Answer
6. (A) Calcium hydroxide precipitates untill solution is saturated
(E) The presence of KOH will increase the solubility of the product
7. (A) The aqueous buffer system which is CH3COOH = 2.00 mol/L, CH3COONa = 1 mol/ L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.