GoToMeeting File Edit View Webcams Window Audio Help eCourses Spring2018 MGMT543
ID: 343615 • Letter: G
Question
GoToMeeting File Edit View Webcams Window Audio Help eCourses Spring2018 MGMT5433Z01-1820-24317 Question 1 Not yet answered Points out of 25.00 A service process has five steps. Every customer must go through Stop 1, Stop 2, Step 3, hep 4, and Step 5. Step 1 has a capacity of 9.25 customers per hour Step 2 has a capacity of 9.21 customers per hour, Step 3 has a capacity of 8.82 customers per hour, Step 4 has a capacity of 8.44 customers per hour, and Step 5 has a capacity of 8.94 customers per hour Flag question The process operates 7 hours per day Use at least 4 decimais in calculation and answer. What is the cycle time of the service process in minutes per customer? The cycle time is minutes per customer 4Explanation / Answer
Solution-
Cycle time of step 1= 60minutes / 9.25 customers = 6.4857 minutes per customer
Cycle time of step 2= 60minutes / 9.21 customers = 6.5146 minutes per customer
Cycle time of step 3= 60minutes / 8.82 customers = 6.8027 minutes per customer
Cycle time of step 4= 60minutes / 8.44 customers = 7.1090 minutes per customer
Cycle time of step 5= 60minutes / 8.94 customers = 6.7114 minutes per customer
Total Cycle time of service process in minutes per customer is-
Cycle time1 + Cycle time2+ Cycle time3 + Cycle time4 + Cycle time5
= 6.4857+ 6.5146+ 6.8027 + 7.1090 + 6.7114
= 33.6234 minutes per customer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.