Suppose the mean salary for full professors in the United States is believed to
ID: 3435563 • Letter: S
Question
Suppose the mean salary for full professors in the United States is believed to be $61,650. A sample of 15 full professors revealed a mean salary of $64,250 with a standard deviation of $5,000. Can it be concluded that the average salary has increased using a 1% level of significance? If a test of significance is warranted clearly indicate the following steps:
Step 1: (State the null and alternative hypothesis.)
Step 2: (Calculate the test statistic) T/Z =
Step 3: (Find the p-value) =
Step 4: (State the Conclusion in sentence form) Reject/Accept the null hypothesis because
Explanation / Answer
Step 1: (State the null and alternative hypothesis.)
Let mu be the population mean
Null hypothesis: mu=61,650
Alternative hypothesis: mu>61,650
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Step 2: (Calculate the test statistic)
T = (xbar-mu)/(s/vn)
=(64250-61650)/(5000/sqrt(15))
=2.01
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Step 3: (Find the p-value) =
The degree of freedom =n-1=15-1=14
It is a right-tailed test.
So the p-value= P(t with df=14 >2.01) =0.0321 (from student t table)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Step 4: (State the Conclusion in sentence form) Reject/Accept the null hypothesis because
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.