Suppose the market for apples is perfectly competitive. The short-run average to
ID: 1169312 • Letter: S
Question
Suppose the market for apples is perfectly competitive. The short-run average total cost and marginal cost of growing apples for an individual grower are illustrated in the figure to the right. Assume that the market price for apples is $6.00 per box. What is the profit-maximizing quantity for apple growers to produce? boxes. At this level of output profit will be $ (Enetr your response as an integer.) Apple growers will earn positive economic profit in the short run at any market price above $ per box. (Enter your response as an integer.)Explanation / Answer
A competitive firm will equate his price with MC for profit maximization.
So, P = MC = 6, where quantity = 75
Profit = quantity x (P - ATC) = 75 x (6 - 3) = 225
Economic profit > 0 whenever P > Minimum point of ATC, that is P > 2.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.