Suppose the market for cigarettes is characterized by the following information:
ID: 1198593 • Letter: S
Question
Suppose the market for cigarettes is characterized by the following information: Qd=70–5P [Demand] Qs=3P–10 [Supply]
[Note: P = price per unit; Qd = thousands of units demanded; Qs = thousands of units supplied] Suppose the government imposes a sales tax of $2 per unit. Answer questions (i) through (v) below:
i) Calculate the magnitude of the consumer surplus and producer surplus in the pre-tax equilibrium.
ii) Calculate the tax revenue in the post-tax equilibrium.
iii) Calculate the change in consumer surplus due to the sales tax.
iv) Calculatethechangeinproducersurplusduetothesalestax.
v) Calculate the Dead-Weight-Loss due to the sales tax.
Explanation / Answer
Qd = 70 - 5P
Qs = 3P - 10
(i)
When Qd = 0, P = 14 [Vertical intercept of demand curve]
When Qs = 0, P = 10/3 = 3.33 [Vertical intercept of supply curve]
Equilibrium occurs when Qd = Qs
70 - 5P = 3P - 10
8P = 80
P = 10
Q = 3P - 10 = (3 x 10) - 10 = 30 - 10 = 20
Consumer surplus (CS) is the area between demand curve & price:
CS = (1/2) x (14 - 10) x 20 = 40
Producer surplus is the area between supply curve & price:
PS = (1/2) x (10 - 3.33) x 20 = 66.7
(ii) After tax of $2 per unit is imposed:
Demand function remains unchanged.
Qd = Q = 70 - 5P
5P = 70 - Q
P = 14 - 0.2Q
But producers receive a price that is lower by $2 which has to be paid to government. For producers, P = P - 2
Since Qs = Q = 3P - 10,
3P = Q + 10
P = 0.33Q + 3.33
After imposition of tax,
P = P - 2
P - 2 = 0.33Q + 3.33
P = 0.33Q + 5.33
Equating demand with supply:
14 - 0.2Q = 0.33Q + 5.33
0.53Q = 8.67
Q = 8.67 / 0.53 = 16.36
P = 14 - 0.2Q = 14 - (0.2 x 16.36) = 10.73
Tax revenue = Post-tax Q x Unit tax
= 16.36 x $2 = $32.72
(iii)
Post-tax CS = (1/2) x (14 - 10.73) x 16.36 = (1/2) x 3.27 x 16.36 = 26.75
Change in CS = 40 - 26.75 = 13.25
(iv)
Post-tax PS = (1/2) x (10.73 - 3.33) x 16.36 = (1/2) x 7.4 x 16.36 = 60.53
Change in PS = 66.7 - 60.53 = 6.17
(v)
Deadweight loss = (1/2) x Change in P x Change in Q
= (1/2) x (10.73 - 10) x (20 - 16.36) = (1/2) x 0.73 x 3.64 = 1.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.