The Scottsdale fire department aims to respond to fire calls in 6 minutes or les
ID: 3433604 • Letter: T
Question
The Scottsdale fire department aims to respond to fire calls in 6 minutes or less, on average. Response times are normally distributed with a standard deviation of 1.1 minute. Would a sample of 18 fire calls with a mean response time of 6 minutes 39 seconds provide sufficient evidence to show that the goal is not being met at ? = 0.01?
Calculate the value of Test statistic. (Carry out all intermediate calculations to at least four decimal places. Round your answer to 3 decimal places.)
Use Excel to find the p-value. (Round your answer to 4 decimal places.)
Use Excel to find the p-value. (Round your answer to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
6 minutes 39 seconds = 6.65 minutes
The test statistic is
t=(xbar-mu)/(s/vn)
=(6.65-6)/(1.1/sqrt(18))
=2.507
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
The degree of freedom =n-1=18-1=17
It is a right-tailed test.
So the p-value= P(t with df=17>2.507) =0.0113
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.