The Scottsdale fire department aims to respond to fire calls in 6 minutes or les
ID: 3179509 • Letter: T
Question
The Scottsdale fire department aims to respond to fire calls in 6 minutes or less, on average. Response times are normally distributed with a standard deviation of 1 minute 18 seconds. Would a sample of 18 fire calls with a mean response time of 6 minutes 20 seconds provide sufficient evidence to show that the goal is not being met at = .01?
The Scottsdale fire department aims to respond to fire calls in 6 minutes or less, on average. Response times are normally distributed with a standard deviation of 1 minute 18 seconds. Would a sample of 18 fire calls with a mean response time of 6 minutes 20 seconds provide sufficient evidence to show that the goal is not being met at = .01?
Explanation / Answer
a. H0: µ 6 min vs H1: µ > 6 min, Reject H0 if zcalc > 2.326
6 min 20 sec = 380 secs; 1 min 18 sec = 78 secs
z = (380 - 360)/(78/sqrt(18)) = 1.09
P-value = Pr[Z>1.09] = “=1- NORM.DIST(1.09, 0, 1,TRUE )”
= 0.1379
Fail to reject the null hypothesis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.