Exercise 18-16 (Part Level Submission) Glacial Company estimates that variable c
ID: 340948 • Letter: E
Question
Exercise 18-16 (Part Level Submission) Glacial Company estimates that variable costs will be 54.7% of sales, and fixed costs will total $704,000. The selling price of the product is $4.10. (b) Your answer is incorrect. Try again. Compute the break-even point in (1) units and (2) dollars. (Round intermediate calculation to 1 decimal place, e.g. 52.8 and final answers to 0 decimal places, e.g. 5,275.)
(1) Break-even sales units
(2) Break-even sales $
Ive gotten it wrong x2 can someone help
this is my work for tc=4.10-(.547*4.10)=1.86
break even sales i get 704000/1.86=378495--which is wrong
break even in $ 378495*4.10=1,551,830 which is also wrong
Explanation / Answer
Contribution margin per unit = (100-54.7%)*4.1 = 1.9 per unit
Break even sales units = Fixed cost/contribution margin per unit
= 704000/1.9
Break even sales unit = 370526 units
Break even sales = 370526*4.1 = 1519157
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.