Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Exercise 172 Exercise 172 Savanna Company is considering two capital investment

ID: 2806203 • Letter: E

Question

Exercise 172

Exercise 172

Savanna Company is considering two capital investment proposals. Relevant data on each project are as follows:
Project Red Project Blue Capital investment $440,000 640,000 Annual net income 25,000 60,000 Estimated useful life 8 years 8 years
Depreciation is computed by the straight-line method with no salvage value. Savanna requires an 8% rate of return on all new investments. The present value of 1 for 8 periods at 8% is .540 and the present value of an annuity of 1 for 8 periods is 5.747.

Explanation / Answer

Depreciation p.a= Original Cost- Salvage Value/ Life of Asset

Project Red:

                           =$440,000-$0/8

                             =$440,000/8

                                =$55,000

Project Blue:

                           =$640,000-$0/8

                             =$640,000/8

                                =$80,000

Computation of Cash flow= Annual net income + Depreciation

Project Red:

                                           =$25,000+$55,000

                                                =$80,000

Project Blue:

                                       =$60,000+$80,000

                                      =$140,000

Cash back period = Initial Investment/ Cash flow

Project Red:

                        = $440,000/$80,000

                           =5.5 years

Project Blue:

                        = $640,000/$80,000

                           =4.57 years

Project Red

Project Blue

Cash payback period

5.5years

4.57 years

Project Red:

Year

Cashflow

PV Factor @ 8%

PV

0

$       (4,40,000)

1

$ (4,40,000.00)

1

$             80,000

0.9259

$       74,074.07

2

$             80,000

0.8573

$       68,587.11

3

$             80,000

0.7938

$       63,506.58

4

$             80,000

0.7350

$      58,802.39

5

$             80,000

0.6806

$       54,446.66

6

$             80,000

0.6302

$       50,413.57

7

$             80,000

0.5835

$       46,679.23

8

$             80,000

0.5403

$       43,221.51

NPV

$       19,731.12

Project Blue:

Year

Cashflow

PV Factor @ 8%

PV

0

$       (6,40,000)

1

$ (6,40,000.00)

1

$          1,40,000

0.9259

$    1,29,629.63

2

$          1,40,000

0.8573

$    1,20,027.43

3

$          1,40,000

0.7938

$    1,11,136.51

4

$         1,40,000

0.7350

$    1,02,904.18

5

$          1,40,000

0.6806

$       95,281.65

6

$          1,40,000

0.6302

$       88,223.75

7

$          1,40,000

0.5835

$       81,688.66

8

$          1,40,000

0.5403

$       75,637.64

NPV

$    1,64,529.45

Annual rate of return = Annual Net income / Avg investment

Project Red:

                                     =$25,000/($440,000/2)

                                     =$25,000/$220,000

                                       =11.36%

Project Blue:

                                     =$60,000/($640,000/2)

                                      =$60,000/$320,000

                                       =25%

Project Red

Project Blue

Annual rate of return

11.36%

25%

Project Blue should be selected as Cash payback period less , and NPV and Annual rate of return is high

Project Red

Project Blue

Cash payback period

5.5years

4.57 years

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote