Exercise 172 Exercise 172 Savanna Company is considering two capital investment
ID: 2600198 • Letter: E
Question
Exercise 172
Exercise 172
Savanna Company is considering two capital investment proposals. Relevant data on each project are as follows:Project Red Project Blue Capital investment $440,000 640,000 Annual net income 25,000 60,000 Estimated useful life 8 years 8 years
Depreciation is computed by the straight-line method with no salvage value. Savanna requires an 8% rate of return on all new investments. The present value of 1 for 8 periods at 8% is .540 and the present value of an annuity of 1 for 8 periods is 5.747.
Explanation / Answer
Annual cash inflow Project Red 80000 =25000+(440000/8) Project Blue 140000 =60000+(640000/8) a Cash payback period Project Red 5.5 =440000/80000 Project Blue 4.6 =640000/140000 b Net present value Project Red 19760 =(80000*5.747)-440000 Project Blue 164580 =(140000*5.747)-640000 c Annual rate of return Project Red 11.4% =25000/(440000/2) Project Blue 18.8% =60000/(640000/2) Project Blue because it has a larger positive net present value and a higher annual rate of return
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.